Kalendář akcí

<< Březen 2024 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Biblické mapy
Velkoformátové biblické mapy
Otevřít
Magnetické záložky
Záložky do knihy s biblickým citátem
Otevřít
Metodické pomůcky
Knihy o práci s Biblí
Otevřít
Previous
Next

Katolická biblická federace

Plenární zasedání v Argentině
Plenární zasedání v Itálii
Plenární zasedání v Tanzánii
Plenární zasedání v Libanonu
Subregion Střední Evropa

Pár slov o Katolické biblické federaci…

Všechny národní katolické biblické instituty, tedy i České katolické biblické dílo, sdružuje Katolická biblická federace (KBF). V současné době ji tvoří více než 300 institucí z celého světa.

Co říci o podstatě tohoto sdružení?

Federace je světovým katolickým společenstvím administrativně odlišných mezinárodních a místních organizací, které se věnují biblickému apoštolátu.

Co je jejím záměrem?

Cílem federace je pěstovat a podporovat práci katolických organizací, zaměřených na biblicko-pastorální službu, které po celém světě spolupracují s biskupy, aby „Boží slovo bylo dostupné všem“ (jak říká konstituce Druhého vatikánského sněmu O zjevení „Dei Verbum“ v článku 6).

Jakým způsobem podporuje biblicko-pastorální aktivity?

Odpovědi najdeme hned v prvních článcích Stanov Katolické biblické federace. Jde zejména o:

  • podporování překladů a distribuci Písma svatého, aby všem „věřícím křesťanům byl dokořán otevřen přístup k Písmu svatému“ (Dei Verbum 22),
  • studium, chápání a používání Bible: „všichni věřící mají častým čtením Písma svatého získat nesmírně cenné poznání Ježíše Krista“ (Dei Verbum 25),
  • podporování názoru, že pastorální péče má být postavena na Písmu, neboť „je třeba, aby se všechno církevní kázání i křesťanská zbožnost živila a řídila Písmem svatým (Dei Verbum 21),
  • využívání všech prostředků sloužících k tomu, „aby co nejvíce služebníků Božího slova mohlo Božímu lidu s užitkem poskytovat pokrm Písma“ (Dei Verbum 23).

K činnosti také patří:

  • koordinace středisek pro biblicko-pastorální službu,
  • mezinárodní sdílení biblických kurzů, studijních materiálů, přednášek apod.,
  • ekumenická spolupráce se Spojenými biblickými společnostmi, s jinými organizacemi církví nebo církevních společenství, které mají podobný cíl, i s jinými vhodnými organizacemi.

Kde má Katolická biblická federace své centrum?

Katolická biblická federace má svou hlavní kancelář v německém Stuttgartu. Komu z Vás nevadí němčina, angličtina, francouzština nebo španělština, můžete nahlédnout na jejich webové stránky: www.c-b-f.org.

Plenární zasedání Katolické biblické federace…

Vždy po šesti letech se zástupci národních institutů setkávají na plenárním shromáždění Katolické biblické federace.

Během každého plenárního shromáždění bývá vypracován závěrečný dokument, který vystihuje ducha tohoto shromáždění. Skládá se obvykle ze dvou částí: první je poselství, které vyplyne z dynamiky samotného plenárního shromáždění, druhou tvoří záměry federace pro příštích 6 let.  Závěrečné poselství 9. plenárního shromáždění KBF si můžete přečíst zde.

Plenární shromáždění KBF není izolovanou záležitostí delegátů, kteří se setkají na určitém místě, aby se zamýšleli nad určitým tématem. Plenární shromáždění je událost, která by měla mít širokou odezvu na všech úrovních a ve všech společenstvích, kam sahají aktivity členů federace.

P. Petr Chalupa, ředitel ČKBD.