Duch svatý Sk 2,1-13
Pomůcky: Bible, papír velikostí A1, různé obrázky (přírody, zvířat, lidí, měst, uměleckých děl,…- např.: z kalendáře, novin a časopisů), lepidlo, lepicí páska, nůžky, zbytky látek, přírodní materiály – kameny, kůra, listy, květy,… , kazetový magnetofon s tichou hudbou beze slov
Průběh praktické práce s Biblí:
– na začátek se pomodlíme k Duchu svatému
– společně přečteme si text Sk 2,1-13 o seslání Ducha svatého na apoštoly
– během asi 10 min. si každý tento úryvek přečte sám znovu a k místům, kterým nerozumí a jsou mu nejasná, si udělá otazník „?“. Místa, která se mu líbí a která ho oslovila si označí vykřičníkem „!“.
– pak společně pomalu procházíme celý text a podělíme se o to, kdo má kde otazník nebo vykřičník a proč. Snažíme se nalézt odpovědi na nejasnosti. Moderátor by si měl tuto část dobře připravit. Pomůckou mu může být Malý stuttgartský komentář ke Skutkům apoštolů a také kniha Nejtěžší stránky Bible, s. 427.
– doprostřed kruhu na stůl nebo na zem dáme velký papír (velikost A2-A1). Klademe si otázky: Co mě napadne, co si představím, když se řekne Duch svatý? Jak, kde a kdy působí? Jakou má podobu? Jak je znázorňován v Bibli, v církevní tradici, v umění?
– pomocí různých obrázků, zbytků látek, přírodních materiálů… všichni společně vytvoříme na papír koláž. Při společné tvorbě můžeme pustit klidnou instrumentální hudbu. (30 – 50 min)
– po dokončení díla se můžeme podělit o pocity, které v nás tato koláž vyvolává. Proč jsem se do ní zapojil právě tímto obrázkem, touto látkou,…? Co mě oslovilo? Co se mně líbí? Co mně v tom obraze vadí?
– jako jsme vytvořili z rozdílných materiálů a různých myšlenek jedno společné dílo, tak se i Duch svatý projevuje v životě každého z nás různým způsobem. Jen je třeba ho hledat, objevovat v přírodě, ve světě kolem nás a v nás samotných.
– setkání zakončíme krátkou meditací nad společnými silami vytvořeným obrazem a modlitbou