Kalendář akcí

<< Březen 2024 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Biblické mapy
Velkoformátové biblické mapy
Otevřít
Magnetické záložky
Záložky do knihy s biblickým citátem
Otevřít
Metodické pomůcky
Knihy o práci s Biblí
Otevřít
Previous
Next

Ježíšovo narození podle Matouše – Mt 1,18-2,23

Ježíšův původ a narození podle Matouše

 

Text: Mt 1,18-2,23

 

Pomůcky: pro každého okopírovaný text Mt 1,18-2,23, tužky, kazetový magnetofon s meditační hudbou, svíčky, zápalky, biblické postavičky (jedná se o 30 cm vysoké figurky, které mají drátěnou konstrukci a olověné botičky), rekvizity (látky, dům, stromy, kameny, olejové lampičky, nádobky s olejem…); čas: 2 a půl hodiny.

 

Průběh praktické práce s Biblí:

 

  • Moderátor uvede stručně účastníky do průběhu večera a do teologie Matoušova evangelia.
  • Na úvod se všichni při poslechu meditační hudby vžijeme do role semínka, které padne do země, začne klíčit, růst až vyroste v mohutný strom, ze kterého opět do půdy padá množství semen. Semínko znázorňuje každý pohybem paží podle hudby (jak padá do země – klekne si; jak roste – pomalu si stoupá a natahuje ruce do výše; má širokou korunu – ruce roztáhne do šíře; vydává spoustu semen, která opět padají do země – postupně se zmenšuji až do kleku). Tato meditace slouží ke zklidnění a vnímání vlastního těla.
  • Přečteme v rolích text Mt 1,18-2,23 (vypravěč, anděl Páně, Herodes, mudrci, velekněží a zákoníci) moderátor může předem vyznačit barevně jednotlivé role. Zbývající účastníci se mohou zapojit v rolích mudrců či zákoníků.
  • Práce s textem tzv. Lineckou metodou. Každý si znovu přečte text a moderátor klade otázky: Co je mi sympatické (pocity) hned při prvním přečtení? Co se mi nelíbí, co mi vadí, odpuzuje mě? Čemu nerozumím? Co mně připadne důležité, co bych vybral jako nadpis? Moderátor položí otázku a účastníci se k ní mohou vyjádřit, pak pokládá další a další, až se postupně projdou všechny dotazy. Moderátor by se měl předem připravit – pomůckou mohou být Malé stuttgartské komentáře – Matoušovo evangelium.
  • Moderátor uvede účastníky do práce s biblickými postavičkami. Účastníci připraví scénu. Dohodnou se na barevném podkladu, rekvizitách… Moderátor musí dbát, aby se scéna vytvářela podle evangelijního textu. Není dobré používat příliš mnoho rekvizit, aby vynikl klíčový moment celého textu. (nemáte-li postavičky, mohou účastníci vytvořit živý obraz svými postavami) (30-50 min.).
  • Po krátké meditaci nad společně vytvořenou scénou nastává další krok: identifikace – co bych řekl(a), kdybych byl(a) v roli Marie, Heroda, mudrců, Ježíše, nezávislého pozorovatele…? Účastníci si mohou vzít postavičku do ruky (nemusí) a říkají například: „Já jako Maria si myslím, že…“, „Já jako Herodes se začínám bát, ale…“, „Já jako mudrc jsem šťastný, protože…“ – účastníci mohou různě reagovat.
  • Sdílení: co se mi nově otevřelo, čemu jsem díky identifikaci s určitou rolí nově porozuměla, kdo mně pomohl ukázat nový rozměr té a té postavy.
  • Při závěrečné modlitbě si každý zapálí malou čajovou svíčku na nehořlavém podkladu a vloží ji do scény k postavě, která je mu nejbližší, na jejímž místě by rád byl. Tichou meditací zakončíme setkání.