Kalendář akcí

<< Duben 2024 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Biblické mapy
Velkoformátové biblické mapy
Otevřít
Magnetické záložky
Záložky do knihy s biblickým citátem
Otevřít
Metodické pomůcky
Knihy o práci s Biblí
Otevřít
Previous
Next

Letnice pohanů – Sk 10,1-11,18

Letnice pohanů

 

Text: Sk 10,1 – 11,18

 

Pomůcky: promítačka na diapozitivy, jeden diapozitiv s obrázkem křtu nebo mluvícího člověka, přírody nebo domu; prostě takový, který by se hodil k vybranému textu. Dále pak rámečky na diapozitivy s fólií nebo se sklíčky, mezi která vložíme vystřiženou fólii, jež se používá do zpětného projektoru, tenké lihové fixy (průměr 0,1-0,5 mm), papíry, kazetový magnetofon s tichou instrumentální hudbou. Dále si připravíme 9 ks papírů o velikosti A4, na které napíšeme: „Kornélius s celou svou rodinou“, „Anděl s pochvalou a příkazem“, „Poslové do Joppe“, „Petrovo vidění“, „Setkání poslů s Petrem“, „Petrova řeč u Kornélia“, „Sestoupení Ducha svatého a křest“, „Petr se hájí v Jeruzalémě“, „Nový poznatek – povolání pohanů“.

 

Průběh praktické práce s Biblí:

 

  • Začneme krátkou meditací nad obrázkem, který promítáme na stěnu. Přitom můžeme přečíst některé verše ze Skutků apoštolů (Sk 10,1-11,18).
  • Sedneme si do kruhu a společně si přečteme celý text Sk 10,1-11,18.
  • Moderátor připraví tzv. „viagezi“, což je cesta vytvořená z jednotlivých zastavení ve vybraném textu. Papíry se zastaveními poskládá moderátor postupně po místnosti tak, že vznikne cesta.
  • Moderátor nebo jeden z účastníků může postupně číst text Sk 10,1-11,18. Všichni v tichosti procházejí podél jednotlivých zastavení vytvořené cesty.
  • Po společném putování si může každý projít tuto cestu znovu a pak se postaví k zastavení, které ho nejvíce oslovilo.
  • U některých zastavení se nyní vytvořily skupinky, ve kterých se účastníci sdílejí – co je oslovilo právě na tomto zastavení. Čemu v textu nerozumí, co je zaujalo.
  • Každý dostane jeden prázdný diapozitiv s fólií a barevné fixy. Na tento diapozitiv se pokusí jednoduše vyjádřit zastavení, verš, slovo, které ho zaujalo. Může malovat, psát, vytvořit symbol… K tomu pustíme tichou hudbu.
  • Pak si diapozitivy společně promítáme podle toho, jak příběh postupuje. Každý se může, ale nemusí, vyjádřit ke svému obrázku. Může vysvětlit jeho symboliku nebo přečíst verš, ke kterému se obrázek vztahuje, nebo necháme chvíli ticha. V této fázi je velmi důležité nikoho nenutit ke komentáři!
  • Po promítnutí všech diapozitivů si sedneme zpět do kruhu a každý má možnost se podělit s ostatními o to, co ho zaujalo, oslovilo, líbilo se mu… Čemu nerozuměl, co nepochopil…
  • Na závěr si opět promítneme obrázek, který jsme viděli na začátku, a společně se pomodlíme.