Kalendář akcí

<< Červenec 2024 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biblické mapy
Velkoformátové biblické mapy
Otevřít
Magnetické záložky
Záložky do knihy s biblickým citátem
Otevřít
Metodické pomůcky
Knihy o práci s Biblí
Otevřít
Previous
Next

Jonáš kdysi i dnes – Jon 1-4

Jonáš – kdysi i dnes

 

Texty: celá kniha Jonáš (Jon 1-4)

 

Pomůcky: Bible, okopírovaný text s vyznačenými rolemi, soubor barevných látek, dřívek a kamínků, který je možné si objednat v Centru pro katechezi Ostravsko-opavské diecéze v Ostravě. Dostatek prostoru, Kazetový magnetofon s tichou meditativní hudbou.

1. Tip: Pro toto setkání je užitečné, když navazuje na setkání „Jonáš – úvod, historicko-geografické pozadí“ nebo na „Povolání Jonáše a velká ryba“.

 

2. Tip: Podle počtu účastníků rozdělíme celý text na několik scén. V celém textu vystupují tyto osoby: Bůh, Jonáš, velitel lodi, námořníci, ninivský král, vypravěč. (Je-li účastníků 6-8, svěříme každému jednu roli pro celou knihu, jinak vytvoříme čtyři scény podle čtyř kapitol. V každé kapitole bude někdo jiný vypravěčem, jiný bude představovat Jonáše, jiný Boha… Tak docílíme toho, že se každý aktivně zapojí do čtení. Na okopírovaný text vyznačíme každému zvýrazňovačem jeho roli.)

 

 

Průběh praktické práce s Biblí:

 

  • modlitba Jonáše v břiše velké ryby – Jon 2,3-10
  • Jonáš byl prorokem v severní, izraelské říši za vlády krále Jarobeama II. Ten vládl před asi 2 800 lety. Může promluvit tak dávný prorok i k modernímu člověku třetího tisíciletí?
  • Společně si přečteme text v rolích. Pak moderátor pustí tichou, klidnou hudbu a účastníci přemýšlí: Co mě nejvíce oslovilo? Co se mě osobně dotýká? Která část mě zaujala nejvíce na této knize? Ve které situaci mně byl Jonáš nejbližší? Který moment se mně nejvíce dotkl? Chovám se někdy podobně jako Jonáš? Jak bych to vyjádřil pomocí barevných látek, dřívek, kamínků, provázků…? (5-10 minut)
  • Pak moderátor rozmístí po místnosti barevné látky, dřívka, kamínky, provázky,… Účastníci se pokusí tyto své dojmy, poznatky a závěry znázornit pomocí nabídnutých pomůcek. Moderátor musí nechat dostatek času na rozmyšlení a vytvoření obrazu (40-50 minut).
  • Všichni účastníci pak postupně prochází kolem jednotlivých výtvorů. Autor se může, ale nemusí!!! přiznat ke svému dílu a krátce ho komentovat. Po prohlédnutí všech obrazů si je tvůrci prohlédnou v tichu ještě jednou.
  • Moderátor pak vede společné sdílení. Účastníci mohou reagovat na to, co je oslovilo na obrazech ostatních. Co si nově uvědomili. V čem jim osudy proroka Jonáše připadnou blízké. Moderátor při tomto sdílení musí být velmi ohleduplný a citlivý. Každé dílo odhaluje něco z vnitřního života tvůrce, proto je třeba s každým komentářem opatrně zacházet, aby to tvůrci neublížilo. Nikoho nenutit k povídání!!!
  • Společné sdílení pak zakončíme vhodnou písní.